STAL BRZEG - EKONOM LEGNICA

ZWYCIĘSTWO NA KONIEC SEZONU!

"Jesteś tak dobra, jak Twój ostatni mecz" to powiedział przed meczem trener Michał Kamieniecki swoim podopiecznym przed ostatnim ligowym starciem brzeżanek w sezonie 2014/2015. Rywalkami Stalówek były koszykarki Ekonoma Legnica, rywal o tyle ciekawy, że potrafił dwukrotnie pokonać w sezonie Polkowice, które... dwukrotnie pokonały Brzeg.

Pewne obawy przed meczem zatem mogły w obozie brzeskim być, ale wiara w zwycięstwo nie opuszczała nikogo. Nie zawiedli również kibice, którzy licznie przybyli na to spotkanie.

Od początku zarysowała się minimalna przewaga Stalówek mimo, że pierwsze punkty w meczu zdobyły rywalki. Potem odpowiedź była natychmiastowa ze strony Katarzyny Iwanickiej, która najpierw odważnie trafiła z akcji, a po chwili celnie trafiła dwa rzuty wolne. Po celnych rzutach Ani Pijanowskiej i Leny Strojny na tablicy wyników było 10:5 dla Stalówek. Wtedy "trójką" popisała się Agata Księżopolska, a dwa oczka dołożyła Żaneta Sobota i było 15:5. Celnym rzutem za trzy punkty odpowiedziała Joanna Plizga z Legnicy, ale do końca kwarty już trafiały tylko brzeżanki i tak po punktach Agaty Księżopolskiej i Moniki Siemko kwarta zakończyła się wynikiem 19:8.

W drugiej odsłonie meczu brzeżanki przypomniały sobie, że również potrafią celnie trafiać zza linii 6,75 metrów. Dwa razy popisała się celną "trójką" Lena Strojny, a jedną dorzuciła "Ciocia" Siemko. Wspaniałą akcją popisała się najmłodsza w zespole 15-letnia Wiktoria Stala, która minęła do linii końcowej rywalkę, a następnie przed kolejną wyskoczyła i świetnym lobem trafiła za dwa. Za taką akcję "Wika" zebrała ogromne brawa od publiczności. Brzeżanki w tej kwarcie zwiększyły prowadzenie z 11 oczek na 18 prowadząc do przerwy 34:16.

W przerwie meczu organizatorzy przygotowali dla kibiców niespodziankę. Trzy wylosowane z trybun osoby miały szansę, by wygrać "stówkę" (100 PLN). Konkurs przeprowadził muzyk Szymon Szyms Dajewski, który współpracuje z naszym klubem. Wystarczyło celnie trafić do kosza z... połowy boiska. Ponieważ pierwszym trzem osobom ten wyczyn się nie udał, organizatorzy dali szanse kolejnym trzem osobom. Niestety, nikomu nie udało się trafić do obręczy, a ponieważ koszykarki już przygotowywały się do rozpoczęcia drugiej połowy meczu pula nagród przeszła na kolejne spotkanie brzeżanek.

Po przerwie legniczanki mocno chciały wziąć się za odrabianie strat, ale ich zamiary szybko zgasiła "trójką" Karolina Kozera. Po chwili dwa celne osobiste wykorzystała Katarzyna Iwanicka, a za trzy trafiła Agata Księżopolska. Na tablicy wyników widniało już więc 42:20 na korzyść Stali Brzeg. Nikt nie miał już wątpliwości, która drużyna wyjdzie zwycięsko z tej rywalizacji. W końcówce trzeciej kwarty brzeżanki stawały trzykrotnie na linii rzutów wolnych. Wika, Błasiu i Żaba tak jakby się zmówiły i trafiały po jednym swoim osobistym z dwóch prób. Po 30 minutach gry Stal prowadziła 45:25.

Ostatnie 10 minut meczu to kolejne trafienia za trzy punkty. Trafiały świetnie dysponowana w drugiej części sezonu Lena Strojny i najlepsza w Stali w tym fachu Monika Siemko. Rywalki nie miały pomysłu jak rozmontować doskonale funkcjonującą maszynę zwaną Stalą Brzeg. Podopieczne trenera Michała Kamienieckiego zagrały przez całe spotkanie wzorowo w defensywie i skutecznie w ataku co przyniosło upragnione zwycięstwo na koniec sezonu. Wisieńkę na torcie postawiła Honorata Pławiak, która zachowała się jak profesor pod koszem rywali, wymanewrowała dwie wyższe od siebie rywalki i zdobyła swoje debiutanckie punkty w II lidze. Później zanotowała jeszcze zbiórkę w defensywie i zabrzmiała końcowa syrena.

Kibice na stojąco skandując "dziękujemy" nagrodzili brzeskie koszykarki nie tylko za ten wspaniały mecz, ale za cały sezon. Po meczu koszykarki wskoczyły na trybuny, by podziękować najwierniejszym fanom za wsparcie i zrobiły sobie wspólne zdjęcie. Najmłodsi kibice otrzymali również pamiątkowe plakaty ze zdjęciem zespołu. A później? Później już był tylko szampan i świętowanie oraz degustacja sushi, które przygotował Szymon Szyms Dajewski. Reprezentując Markę S nagrodził on też trzy zawodniczki za zasługi w tym sezonie bonami o wartości 100 zł na zakup ciuchów. Trafiły one do Agaty Księżopolskiej, Moniki Siemko oraz Karoliny Kozery.

Po meczu powiedzieli:

Michał Kamieniecki (trener KSK Stal Brzeg): - Po raz kolejny zagraliśmy bardzo dobre zawody. Od pierwszej kwarty narzucliśmy swoje tempo gry i do końca meczu kontrolowaliśmy sytuację na parkiecie. Jak zwykle kapitalnie broniliśmy oraz w końcu trafiliśmy kilka rzutów z dystansu, co było naszą bolączką. Dziewczyny kolejny raz zostawiły serce na boisku i widać jak bardzo docenili to kibice. Bardzo żałuję, że sezon dobiegł końca, ponieważ dopiero zaczęliśmy się rozkręcać. Nie ma rywala, który by przyjechał do Brzegu na łatwy mecz i mogę śmiało obiecaż, że w przyszłym sezonie będziemy kontynuować tą tradycję. Mimo bardzo dobrej obrony uważam, że jesteśmy w stanie bronić jeszcze lepiej, nie wypuszczając rywali z 30 punktow. Brzmi to może trochę jak żart, ale wiem na co stać moje dziewczyny. Chciałem bardzo podziękować za cały sezon dziewczynom, działaczom i pracownikom klubu. Wiem, że praca ze mną nie należy do łatwych, dlatego tym większe uznania za ciężką pracę, z której jestem na prawdę dumny. Lepiej tego sezonu nie mogliśmy zakończyć jeśli chodzi o grę i wynik.

Marlena Strojny (koszykarka KSK Stal Brzeg): - Uważam, że w meczu z Legnicą pokazałyśmy naszą ciężką pracę wykonaną przez cały sezon na treningach. Każda zawodnicza w tym meczu zagrała bardzo dobrze i zostawiła całe serce na parkiecie. Jest mi bardzo przykro, że sezon już się kończy, będzie mi brakować meczy z dziewczynami. Mam nadzieję, że spotkamy się w tym samym składzie w następnym sezonie. Dziękuję trenerowi, który wykonał bardzo ciężką pracę, żeby doprowadzić nas do takiego poziomu. Osobiście bardzo podobał mi sie ten mecz i nie mogłyśmy sobie wymarzyć lepszego zakończenia sezonu. Na początku sezonu byłam zablokowana i nie potrafiłam pokazać w pełni swoich umiejętności natomiast z biegiem czasu zaczęłam grać według słów trenera.

Honorata Pławiak (koszykarka KSK Stal Brzeg): - Myślę, że ostatni mecz był idealnym podsumowaniem całego sezonu, w którym naprawdę cały zespół zrobił ogromne postępy. Moim zdaniem końcowka sezonu była bardzo udana dla naszej drużyny i udowodniłyśmy sobie, kibicom, że jesteśmy w stanie walczyć z najlepszymi, jeśli dalej będziemy pracować tak ciężko. Jest to oczywiście zasługa całego zespołu i przede wszystkim trenera. Ten mecz był wyjątkowy szczególnie dla mnie - zdobyłam swoje pierwsze punkty w 2. lidze, chociaż szkoda, że dopiero w ostatnim meczu mi się to udało.  Najważniejsze, że pozytywnie zakończyliśmy ten sezon i jest to na pewno dobra perspektywa na przyszły sezon.

Wika Stala (koszykarka KSK Stal Brzeg):W związku z tym, że był to nasz ostatni mecz ligowy, chciałyśmy zrobić prezent trenerowi, kibicom i też sobie. Każda dała z siebie 200% i udanym zwycięstwem zakończylyśmy ligę.

Mariusz Kolekta (wiceprezes KSK Stal Brzeg): - O facetach mówi się, że nie ważne jak zaczynają, ważne jak kończą. Myślę, że po tym sezonie i po tym meczu to powiedzenie będzie można też przypinać do kobiet. Fantastyczna praca całego zespołu i trenera od sierpnia po dzień dzisiejszy. Każdy zrobił progres, a zespół tworzył się z dnia na dzień. Będzie jeszcze czas na podsumowania i wnioski, ale na tą chwilę chciałbym podziękować serdecznie wszystkim koszykarkom, które przez ten sezon wylały hektolitry potu na treningach, trenerowi Michałowi Kamienieckiem za to, że przyjął naszą propozycję i poświęcił swój cenny czas dla klubu, wszystkim kibicom, którzy odwiedzali halę MOSiR przy Oławskiej w trakcie meczów Stali Brzeg, działaczom i ludziom nam bliskim za ciężką i żmudną pracę przy funkcjonowaniu klubu oraz firmom i instytucjom, które wsparły klub finansowo. Bez Was nie byłoby Nas!

KSK STAL BRZEG - EKONOM LEGNICA  59:38  (19:8, 15:8, 11:9, 14:13)

Stal: Lena Strojny 15, Monika Siemko 10, Agata Księżopolska 10, Katarzyna Iwanicka 6, Żaneta Sobota 5, Ania Pijanowska 4, Karolina Kozera 3, Wiktoria Stala 3, Honorata Pławiak 2, Ola Błasiak 1, Justyna Podgórska 0.

Teraz przyjdzie czas na podsumowania, odpoczynek i później przygotowania do kolejnego sezonu. Na 23 marca zaplanowano jeszcze jeden mecz sparingowy z liderem 2 ligi grupy południowej AZS AWF Katowice, który przygotowywać się będzie do turnieju o awans do 1 ligi. Taki sparing będzie na pewno ciekawym wyzwaniem dla naszej drużyny.